Luonnonläheinen Loppi eteläisessä Kanta-Hämeessä, alle tunnin päässä pääkaupunkiseudusta, tarjoaa vierailijalle luonnonrauhaa ja villejä aktiviteetteja. Meillä voit liikkua maalla, vedessä ja ilmassa, sillä Lopelta löytyy upeiden luontokohteiden lisäksi yksi Suomen pisimmistä enduroradoista, Pohjois-Euroopan johtava Räyskälän harrasteilmailukeskus sekä sukeltajien suosima kirkasvetinen Melkutin.
Jos olet lopen uupunut, Lopella on mahdollisuus myös asua ja elää leppoisasti. Meillä voit valita kotisi monista eri vaihtoehdoista. Vapailla markkinoilla olevien asuntojen, talojen ja tonttien lisäksi kunnan kautta on tarjolla vuokra-asuntoja ja omakotitontteja. Lopen kunta myy omakotitontteja 1 000 euroa/tontti.
Ota siis yhteyttä ja tule meille viettämään vapaa-aikaa tai elämään vähän parempaa arkea keskelle kasvu-Suomea!

Asuminen ja arkielämä Lopella
Lopen kolmesta taajamasta löytyy kaikille sopiva asumismuoto. Taajamissa on erinomaiset, hiljattain saneeratut koulut ja päiväkodit.
Asuminen ja ympäristö
Virkisty liikunnan ja kulttuurin parissa
Lopen kulttuuri- ja liikuntapalvelut tarjoavat aktiviteetteja ja kokemuksia niin loppilaisille kuin vierailijoillekin.
Vapaa-aika ja matkailu

Tontti tonnilla!
Myymme kaikki omakotitontit koosta riippumatta 1000 eurolla/tontti. Tartu tilaisuuteen ja tutustu vapaana oleviin tontteihin sillä näitä ei riitä kaikille!
OmakotitalotontitLopella tapahtuu
Loppi on tunnettu eläväisestä tapahtumatarjonnastaan. Piipahda torstaitorilla, käy kylätapahtumissa ja nauti konserteista.
-
Tarja Nymanin maalauksia 3.1.–31.1.2023 Lopen kirjaston Fallesmanni-salissa
3.1.2023 - 31.1.2023
17:00 – 19:00
Lopen kirjasto, Fallesmanni-sali, Kauppatie 3, Loppi
Tarja Nymanin maalauksia 3.1.–31.1.2023 Lopen kirjaston Fallesmanni-salissa. Avajaiset 3.1.2023 klo 17–19. Tervetuloa!
-
2.2.2023
09:00 – 15:00
Elmolan liikuntasali, Opintie 2-4, Loppi
Lopen yhtenäiskoulu ja lukio järjestää Yrittäjyys- ja työelämämessut.
-
4.2.2023
18:00 – 00:05
Ravintola Wanha Seurala, Jurvantie 1, Loppi
Karaokekarkelot on sinun hetkesi loistaa, yksin tai porukalla. Meillä karaokea ei lauleta hämyisessä nurkassa vaan nostetaan se lavalle
-
5.2.2023
17:00 – 18:30
Läyliäisten koulu, Koulutie , Loppi
Ihana oma joogahetkesi, jossa eri kerroilla toteutetaan eri asanoita ja kerran kuukaudessa Yin-joogaa.
-
9.2.2023
17:30
Lopen kirjasto, Fallesmanni-sali, Kauppatie 3, Loppi
Vanerin Pojat esittävät Hectorin lauluja torstaina 9.2. klo 18 Lopen kirjastolla. Kirkonkylän Martat pitää buffettia klo 17.30 alkaen.
-
Hector-ilta kirjastolla (Loppi)
9.2.2023
18:00 – 20:00
Lopen kirjasto, Kauppatie 3, Loppi
Vanerin Pojat - Okkonen & Karikorpi tulevat esittämään Hectorin lauluja Lopen kirjastolle Fallesmanni-saliin.
-
12.2.2023
17:00 – 18:30
Läyliäisten koulu, Koulutie , Loppi
Ihana oma joogahetkesi, jossa eri kerroilla toteutetaan eri asanoita ja kerran kuukaudessa Yin-joogaa.
-
Tohtori Tapani Kiminkinen - Hyviä vinkkejä eläkepäiviin
13.2.2023
14:00 – 16:00
Lopen yhtenäiskoulun Loppisali, Opintie 2, Loppi
Lopen vanhusneuvosto järjestämillä ystävänpäivän etkoilla luennoi tohtori Kiminkinen